شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان شرقی East Azerbaijan Province Rural Water and Wastewater Company

تاریخ : شنبه 1 دي 1397
کد 155

برگزاری دهمین جشنواره ملی فراگیری نخستین واژه آب در آبفار آذربایجان شرقی

   به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی ،  مهندس صمدنژاد مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی با بیان اینکه امسال در استان ، دو جشنواره فراگیری نخستین واژه آب برای نزدیک به 300 دانش آموز مدارس روستایی برگزار می شود گفت : همزمان با این جشنواره مسابقه نقاشی با موضوع آب و صرفه جویی در مصرف این مایع حیاتبخش برگزار و از صاحبان 10 اثر برگزیده تجلیل شد.
  خلیلی پیر مدیر کل دفتر روابط عمومی و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در این جشنواره 150 دانش آموز مدارس روستایی برای آموزش و ترویج فرهنگ استفاده بهینه از آب در زندگی ، شرکت کرده اند گفت :  جشنواره فراگیری نخستین واژه آب ، 10 سال است به منظور انتقال فرهنگ صحیح مصرف آب به دانش آموزان برگزار می شود.
  وی افزود : امسال در قالب این جشنواره 500 هزار دانش آموز شهری و روستایی در کشور با مفاهیم صرفه جویی و مصرف صحیح آب آشنا می شوند هم چنین در این جشنواره ها برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و اولیای آنها ، دوره آموزشی برگزار و ازآنان به عنوان سفیران آب در خانواده ها عضو گیری می شود.
  مدیر کل دفتر روابط عمومی و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آبفای کشور ، برگزاری مسابقات سرود ، نقاشی ، دل نوشته و ایجاد تشکل های حامی آب را از دیگر برنامه های تبلیغی جشنواره های نخستین واژه آب در کشور بر شمرد.
   در ادامه شکری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه بر صرفه جویی در مصرف آب را ضروری دانست و خواستار اصلاح الگوی مصرف آب در جامعه شد.
  وی هم چنین در این جشنواره فراگیری نخستین واژه آب اظهار داشت : مشارکت مردم در این برنامه ریزی و مدیریت منابع آب ، استفاده از روش های نوین آبیاری ، آبیاری قطره ای ، جلوگیری از اتلاف آب و تغییر الگوی کشت تاکید کرد و گفت : برای جلوگیری از تشدید بحران آب در آینده باید راهکار استفاده بهینه از منابع آب در میان مردم نهادینه شود.
   شکری مشارکت همگانی را در حفظ منابع آب موجود ضروری دانست و گفت : برگزاری چنین همایش ها و نشست های تخصصی به منظور آگاهی بخشی در این حوزه در کنترل چالش بحران کمبود آب ضروری است. وی سهم آموزش و پرورش را دراین مورد مهم عنوان کرد و گفت : دانش آموزان می توانند در بین خانواده ها و جامعه سفیران خوبی برای نشر فرهنگ مصرف بهینه آب باشند.
  پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در این جشنواره با اشاره به اینکه ما در حوزه آب در ایران مشکل آب نداریم بلکه بحران داریم گفت : یعنی می شود مسئله را حل کرد و برای مشکل راه حل وجود دارد و در حوزه بحران اقدام جدی و استراتژیک وجود دارد. یعنی با روشهای معمولی نمی شود حوزه بحران را رفع کرد.
 وی افزود : در دنیا و در ایران بحران آب بحران فیزیکی و طبیعی نیست و اغلب بحران انسانی است و راه حلش هم راه حل انسانی است. و راه حل دوم آنچه که برآمده از پژوهش های انجام یافته توسط یونسکو و همه دستگاه های پژوهشگر در ایران و دنیا ، مبنای حرکت آنها این است که بحران ایجاد شده در حوزه کمبود آب در ایران و جهان  بیشترینش مربوط به حوزه انسانی است و راه حل آن هم انسانی است.
   دکتر پاشایی یادآور شد: سیاست های جامعه و دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران حفاظت و تثبیت آبهای زیرزمینی و سطی است بنابراین همه ما مسئولان و کسانی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مسئولیت دارند همه ما مصمم هستیم که بحث بحران آب را در حوزه های مختلف واقعا جدی بگیریم و نسبت به آن برنامه ریزی کنیم و مرکز ثقل آن هم توجه دانش آموزان ، اولیاء ، مسئولان و بحث توجه به فرهنگ سازی آن است.
   این مقام مسئول استفاده از ظرفیت های گروه های مرجع ، دانش آموزان و مسئولان را بسیار ضروری دانست و گفت : اغلب از گروه های مرجع استفاده می کنند یکی از گروه های مرجع معلمان ، مربیان و مدیران این جامعه می باشد و هم چنین معلمان از گروه های مرجع تاثیرگذار در کشور و در کنار آنان دانش آموزان و مربیان می توانند برای آگاه سازی و اطلاع رسانی در حوزه آب کارهایی بسیار بزرگ انجام دهند.
   مدیر کل آموزش و پرورش استان افزود : پیام رسان و سفیران واقعه اطلاع رسانی آب همین دانش آموزان هستند این دانش آموزان مرکز ثقل توجه همه افراد جامعه هستند.
   پاشایی تصریح کرد : باید از آب حفاظت کنیم چون زندگیمان وابسته به آب هست و آموزش دادن به دانش آموزان از بابت محدودیت منابع آب و روشهای صرفه جویی بسیار مهم است و ایران اسلامی هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب هست.
   در خاتمه دهمین جشنواره نخستین واژه آب به برنده گان مسابقه نقاشی از بین دانش آموزان شرکت کننده لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود اهداء گردید.
گزارش تصویری این رویداد
  • نوشته شده
  • در شنبه 1 دي 1397
  • ساعت 07
  • توسط مدیر پرتال
  • تعداد بازدید 33
نظرات شما
captcha refresh